"A ruháim úgy vannak megalkotva, hogy megmutassák a nőt, aki viseli őket. Szeretem, ha egyszerűek, ha jól mozogak, ha haladnak a korral és egy kicsit meg is előzik azt." - Hattie Carnegie

Hattie Carnegie, Henrietta Kanengeiser néven született 1886-ban Bécsben. A család pár évvel Hattie születése után vándorolt ki az Egyesült Államokban, s mivel édesapja igen korán meghalt, hat testvérével együtt nagy szegénységben éltek. Hattie 13 évesen a Macy’s áruházban kezdett dolgozni előbb küldöncként, majd két évvel később már modellként, illetve kalapkészítőként.

Carnegie  modell

Huszonhárom éves volt, amikor egy varrónő barátnőjével közös üzletet nyitott, ahol a barátnő ruhákat, Hattie pedig kalapokat tervezett és árult. Közös munkájuk sikere elsősorban Hattie-nek és kiváló stílusának volt köszönhető, így nem meglepő, hogy 10 évvel később Hattie önállósodott és Hattie Carnegie Inc. néven önálló üzletet nyitott.
Időközben családnevét is megváltoztatta, Carnegie-re cserélte. A történet szerint, még tizenéves korában kérdezte meg amerikai ismerőseit, hogy ki a leggazdagabb ember Amerikában, és a válasz az volt, hogy "Andrew Carnegie". Így lett ő is Carnegie.
Ebben az időben az amerikai divatot nagymértékben befolyásolta a párizsi divat, bevett szokás volt, hogy a tervezők Párizsba utaznak, részt vesznek a haute couture divatbemutatókon, megvásásrolnak egy-egy példányt, majd visszatérve Amerikába, annak teljes vagy részleges másolásával eladják ügyfeleiknek. Így volt ez Hattie-nél is, ennek köszönhetően tudtak a gazdag amerikaiak nála Chanel-t vásárolni.

Marlene Dietrich Carnegie tervezésben

Az egyedi tervezésű ruhákról hamarosan áttért a készruházatra és ezzel ugrásszerűen megnőtt a népszerűsége és üzleteinek száma is.
A második világháború megszorító intézkedéseire reagálva, Carnegie tervezett egy ruhát azoknak a nőknek, akik otthon, maguk varrták ruháikat. Ez a minta a Life magazinban jelent meg, így a lap olvasói alig 5 dollárból elkészíthették saját darabjukat (míg ugyanezért a ruháért az üzletben 175 dollárt kértek volna el).
Carnegie háromszor ment férjhez, saját gyereke nem született. 1956-ban bekövetkezett halála után a divatházat további húsz évig két bátyja vezette, majd 1976-ban végleg bezárt.

Carnegie

Fotók: Pinterest

Previous
Previous

Pierre Balmain -divattervező, aki Audrey Hepburn esküvői ruháját is tervezte

Next
Next

Lanvin Couture - a legrégebbi, ma is működő divatház, melynek kulcsszavai nőiesség, elegancia, modernitás