Emilio Pucci- olasz divattervező, politikus,olimpikon, pilóta, kém
A Pucci márka minden bizonnyal sokaknak ismerősen cseng, feltűnő, geomatrikus mintáival évtizedek óta jelen van a piacon Arról viszont valószínűleg már kevesen tudnak hoy ez a remek divattervező, aki Marilyn Monroe-nak, Sophia Loren-nak és Jackie Kennedy-nek is tervezett ruhát, előbb olimpiai, majd politikia karriert is befutott.
Emilio Pucci 1914-ben született Nápolyban, egy ősi arisztokrata családba. Elmondása szerint évszázadok óta ő volt az első, aki valóban dolgozott és nem az örökségéből élt.
Emilio Pucci
Emilio mindössze 17 éves volt, amikor olasz színekben részt vett az 1932-es Téli Olimpián. Ezt követően előbb a milánói egyetemre járt, ahol agrárszakértőnek tanult, majd az oregoni egyetemre hívták, ahol amellett, hogy társadalomtudományokat tanult, feladata volt, hogy az egyetemi sícsapatot edzze. Diplomája megszerzését követően doktori címét Milánóban szerezte politikatudományokból.
A második világháború alatt vadászpilóta volt, s időközben Mussolini lányával is közeli kapcsolatba került, aki tulajdonképpen Pucci-nak köszönheti életét, hiszen miután apjával nyilvánosan szembefordult, Pucci volt az, aki segített neki Svájcba szökni Ezt követően a Gestapo rövid időn belül elfogta Pucci-t, nyolc órán keresztül kínozta, amely során koponya és bordatörést is szenvedett. Végül ismerőse közbenjárására elengedték, Svájcba szökött és ott is maradt addig, amíg a háború véget nem ért.
Marilyn Monroe Pucci-ban
A divattervezést már egyetemi évei alatt megkezdte, ő tervezte ugyanis az egyetem sícsapatának overalljait (ezzel úttörő is volt, hiszen korábban csak kétrészes síruhákat alkottak). 1947-ben Zermattban síelt egy amerikai hírességgel, akinek szintén ő tervezte a feltűnő mintázatú síoverállját, amikor a Harper’s Bazaar épp jelenlevő fotósa megörökítette az amerikai hölgyet. A kép megjelent a magazinban s Pucci egycsapásra ismert lett. Amerikai áruházak versenyeztek azért, hogy Pucci tervezzen nekik kollekciót, ám az olasz arisztokrata ekkor felismerte a ruháiban rejlő lehetőséget, nemet mondott az amerikaiknak és megnyitotta első couture üzletét Capri szigetén.
A síruhákat fürdőruhák, kendők, majd blúzok, ruhák követték. Pucci nemcsak Európában, de Amerikában is népszerű lett. A Braniff Légitársaság felkérte a stewardess-szek ruháinak megtervezésére, ennek köszönhetően kilenc év alatt hat különböző kollekciót adott a légiutaskísérőknek. Ebből négy még Barbie ruhák formájában is megvásárolhatóvá vált.
Pucci tervezése a Braniff légitársaságnak
Fotók: Pinterest